Rémy Martin

Hudba psaná písmeny

17. 1. 2013

Tento příspěvek si netroufám nazvat recenzí. Především proto, že onu knihu ještě nemám dočtenou. A myslím, že beztak by mi jedno přečtení nestačilo. Mluvím o románu Doktor Faustus od Thomase Manna a tento krátký příspěvek nechť je především doporučením.

Číst dál

Souhra sólistů

6. 1. 2013

Mezi svátky, v pátek 28. prosince jsem měl možnost slyšet Collegium Marianum. Tento komorní barokní soubor je pro mě zajímavý v mnoha aspektech. První a nejzřetelnější na tomto souboru je jeho výjimečné složení. Někteří členové souboru jsou totiž vyhlášení sólisté, což nebývá obvyklé. Často totiž v hudebních kruzích můžeme pozorovat jistou snahu dělit hudebníky na hráče komorní a sólové, navíc s dodatkem, že sólisté nedokáží hrát komorní hudbu tak dobře jako hráči komorní. Myslím, že toto neopodstatněné klišé Collegium Marianum vyvrátilo naprosto dokonale. Mezi největší hvězdy patří bezesporu flétnistka Jana Semerádová, houslistka Lenka Torgersen, kontrabasista Ondřej Balcar, cembalista a varhaník Sebastian Knebel a zpěvačky Hana Blažíková a Markéta Cukrová. Tolik špičkových interpretů v jednom komorním uskupení!

Číst dál

Dlouhá mše

23. 12. 2012

V Praze opět vysvitly hvězdy. 18. prosince se v Rudolfinu totiž konal další koncert z cyklu Hvězdy barokní opery. Collegium 1704 a Collegium Vocale na tomto vánočním koncertu provedly Bachovu monumentální Mši h moll BWV 245. Toto kolosální dílo, které trvá téměř dvě hodiny čistého času, Bach napsal ke konci života a je to jeho poslední velká kompozice. Skaldatelské mistrovství této mše budí obdiv nejen jako jedno z nejúžasnějších děl svého tvůrce, ale i jako jeden ze základních pilířů evropské hudební kultury vůbec. Účinkující sólisté byli v tomto složení: Hana Blažíková – soprán, Sophie Harmnsen – mezzosoprán, N. N. - alt, Markus Brutscher – tenor, Tobias Berndt a Tomáš Král – bas. Dirigentem a uměleckým vedoucím byl opět Václav Luks.

Číst dál

Dožeňte skladatele!

22. 12. 2012

aneb O vnímání a interpretaci soudobé klasiky

V souvislosti se zahájením festivalu soudobé hudby Contemplus, který odstartoval 5. listopadu, se zamýšlím nad jevem, kdy posluchači i hudedbníci jsou rozděleni na dva názorové proudy. Jednomu názoru se tedy budu krátce věnovat.

Číst dál

Na operu do kina aneb Met v Matu

17. 12. 2012

Chtěli byste si vyrazit do slavné newyorské Metropolitní opery? Kdo by nechtěl, ale zase cestovat kvůli tomu přes velkou louži? Dnes už nemusíte, stačí si zajít do kina.

Osmého prosince jsem navštívil kino Mat, kde probíhal přímý přenos představení z Metropolitní opery v New Yorku. Tento nejen čistě kulturní, ale i technologický zážitek je umožněn spoluprací mnoha vzájemě propojených řemesel a pokud bych se měl alespoň trochu věnovat všem bylo by to na malou knihu. Budu tedy raději stručnější.

Číst dál