Rémy Martin

Světový Antonín Dvořák

27. 11. 2014

Za svého života se již jako proslulý skladatel podíval Antonín Dvořák do mnoha koutů Evropy i Ameriky. Je známo, že o sotva šestatřicetiletého komponistu projevila tehdy zájem vůdčí osobnost německého romantismu Johannes Brahms, který včas rozeznal Dvořákovo mimořádné melodické nadání. Doporučil jej vídeňskému hudebnímu nakladateli Fritzi Simrockovi, který se perspektivního umělce rád ujal, byť ne nezištně. Od té chvíle měl Dvořák bohaté styky s německou a potažmo rakouskou kulturou. O necelých deset let později byl již etablovaný skladatel pozván do Londýna, aby dirigoval své monumentální Stabat Mater. Tam se údajně setkal i s doyenem francouzské hudby Charlesem Gounodem. Bližší informace se však nedochovaly a tak si můžeme pouze domýšlet, že k trvalému přátelství pravděpodobně nedošlo. Dvořák cestoval i na východ do Ruska. Nakonec se plavil přes oceán do Nové země, aby tam završil své pozdní dílo a doslova založil historii americké vážné hudby. Francie, země opery a baletu, se mu však vyhýbala. Anebo se Dvořák vyhýbal Francii? 

Číst dál

Světlo porozumění zaplálo ve Španělské synagoze

20. 11. 2014

Jednou do roka se v Praze koná oslava tolerance a porozumění. Kostel sv. Ducha a Španělská synagoga na Starém městě se otevřou zvídavým návštěvníkům, kteří chtějí zažít výjimečnou atmosféru plnou hudby, tance a emocí. Přestože tato událost záměrně není propagována, oba prostory se na počátku letošního listopadu zaplnily do posledního místa, neboť za dobu svého devítiletého působení si tento projekt získal přízeň příznivců i mecenášů. Vítán byl každý, kdo do obou svatostánků zavítal.

Číst dál

PŘEKRAČOVÁNÍ SVĚTŮ V PODÁNÍ MISTRŮ MELHDAUA A THILEHO

13. 11. 2014

Vždycky, když někde narazím na porovnávání oné „vznešené“ vážné hudby  s tou tzv. nízkou, pro kterou se vžil termín populární, vzpomenu si na rok 1933 a na dopis, který Richard Strauss, coby ředitel Říšské hudební komory adresoval židovskému spisovateli Stefanu Zweigovi.

Číst dál

Nekonvenční skladatel Tõnu Kõrvits

6. 11. 2014

Sympatický čtyřicátník Tõnu Kõrvits je jedním z nejúspěšnějších estonských skladatelů současnosti. Ve své zemi platí téměř za celebritu. Jeho tvorbu zná široká veřejnost zejména z písňových festivalů a ta odborná zase oceňuje jeho mistrovské instrumentační dovednosti. Kõrvitsova tvorba výrazně přesahuje hranice Estonska a je pravidelně uváděna na světových pódiích. Pedagog skladby na Estonské hudební akademii netrpí předsudky, příležitostně vystupuje jako DJ a ve svém volném čase si chodívá zaplavat do rašelinišť poblíž národního parku Lahemaa.

Číst dál

Jean-Yves Thibaudet rozdával francouzský hudební šarm

29. 10. 2014

Snad mi odpustíte, ale moje dnešní recenze koncertu bude spíše osobním vyznáním. Ano, jsem milovníkem francouzské hudby a ačkoliv nejsem příznivcem zjednodušování či paušalizování, neumím hudbu vzniklou v zemi vína a koňaku charakterizovat lépe než slovem vkus. Přes její veškeré žánrové, stylové, náladové a barevné rozpětí (ostatně podobné, které nabízí hudba česká, německá, anglická, italská…), pro mě zůstává vždy vkusná a elegantní. A stejný pocit mám z mnoha francouzských interpretů, ať už je to André Previn, Hélène Grimaud nebo Jean-Yves Thibaudet, klavírista, který na konci října třikrát vystoupil v Praze s Českou filharmonií a Jiřím Bělohlávkem. 

Číst dál