Rémy Martin

Colin Currie Group & Steve Reich si podmanili Karlín

23. 10. 2014

Půl století poté, co se z newyorského downtownu vynořila skupina skladatelů, jejichž výrazně rytmická hudba zněla v prostorách alternativních klubů, galerií s moderním uměním nebo v renovovaných továrních stavbách, se podobné zkušenosti dočkalo i naše Karlínské Fórum. A to když do něj, v dobrém slova smyslu, vtrhnul jeden z nejodvážnějších perkusionistů současnosti Colin Currie se svým dynamickým ansáblem za aktivní účasti legendárního skladatele Steva Reicha. 

Číst dál

Když se řekne minimalismus

11. 10. 2014

Když se řekne „minimalismus“, obvykle si představíme něco úsporného, lapidárního a s tím i jednoduše elegantního. V posledním půlstoletí jsme byli zaplaveni minimalistickou architekturou, minimalistickými politickými projevy, zkrátka minimalistickou produkcí čehokoli. Onen tajuplný a univerzální minimalismus pronikl snad do všech sfér lidského života. Není to však často jen alibi, které má zastřít nedostatek finančních prostředků anebo nápadů? Posuňme se nyní od tohoto terminologického „Bábelu“ a vraťme se k tomu, co bylo původně myšleno minimalismem v hudbě. 

Číst dál

PKF – Prague Philharmonia 20 let stylově

2. 10. 2014

V neděli 28. září, na svátek sv. Václava, oslavil 20 let existence orchestr velmi blízký mému srdci: PKF – Prague Philharmonia. A jak se na orchestr sluší, slavil koncertem. Abych byl přesný, šlo o první z řady tří koncertů, na kterých se PKF v tomto týdnu představuje se třemi odlišnými programy, které postupně řídí všichni tři šéfdirigenti dosavadní historie orchestru.

Číst dál

KOUZLO OSOBNOSTI: ZUBIN MEHTA

25. 9. 2014

Závěrečný koncert festivalu Dvořákova Praha nabíl další velké jméno, a to šéfdirigenta Zubina Mehtu, pod jehož vedením v Rudolfinu vystoupila Izraelská filharmonie. Tato žijící legenda a někdejší šéf Newyorské filharmonie, Bavorské státní opery, Losangeleské filharmonie nebo také čestný dirigent Mnichovské filharmonie napnul mou zvědavost na maximum. 

Číst dál

HVĚZDA JMÉNEM ZIMERMAN

12. 9. 2014

Je dobře, že u nás existují festivaly, kterým se daří přilákat zvučná jména současného hudebního světa. Interprety, které lze bez rozpaků označit za hvězdy světového formátu.

Číst dál